Rozhodčí řízení on-line
Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky (dále jen „Rozhodčí soud“) je stálý rozhodčí soud, který působí při Hospodářské komoře České republiky jako nezávislý orgán pro rozhodování majetkových sporů nezávislými rozhodci podle předpisů o rozhodčím řízení (zákon č. 216/1994 Sb. o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů).
Dne 1.6.2004 byl Rozhodčím soudem přijat Zvláštní dodatek Řádu pro rozhodčí řízení on-line. Na základě Řádu on-line bylo umožněno vedení rozhodčího řízení a rozhodování vnitrostátních sporů prostřednictvím Internetu v případě, že tak strany sjednaly a podrobily se Řádu on-line. Řád on-line umožňuje, aby všechna podání stran byla činěna elektronickou formou, aby řízení bylo vedeno elektronickou formou a aby rozhodčí nález byl vydán elektronickou formou, prostřednictvím Internetu.
Podle Pravidel o nákladech rozhodčího řízení on-line ze dne 1.6.2004 činí poplatek za vedení rozhodčího řízení on-line 3 % z hodnoty předmětu sporu, nejméně však 3.000,- Kč, nejvýše 1.000.000,- Kč.
Rozhodčí řízení on-line: doporučená doložka
Rozhodčím soudem doporučená rozhodčí doložka pro řízení on-line zní:
„Všechny spory, které vzniknou z této smlouvy anebo v souvislosti s ní, budou rozhodovány s vyloučením pravomoci obecných soudů s konečnou platností v rozhodčím řízení u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky v Praze podle jeho Řádu on-line jediným rozhodcem určeným předsedou Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky.
Strany pro toto řízení volí tyto e-mailové adresy pro vedení řízení on-line:
..................................................
..................................................
Tato rozhodčí smlouva je nedílnou součástí smlouvy č. ............. ze dne ............. uzavřené mezi smluvními stranami.
V Praze dne .................................
..................................................
podpis smluvní strany
..................................................
podpis smluvní strany
Rozhodčí řízení on-line je možné chápat jako novou alternativu ve vztahu ke klasickému způsobu vedení rozhodčího řízení, která souvisí zejména s rozvojem využití moderních technologií v současné době a která nepochybně přispěje k dalšímu prohloubení zájmu stran o vyloučení pravomoci obecných soudů ve prospěch rozhodčího řízení.
Mgr. Jan Urbanec
Další články o rozhodčím řízení: