Rozhodčí řízení
Oblast rozhodčího řízení na území České republiky je upravena v zákoně č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů (dále jen „ZRŘ“). Podle § 2 ZRŘ platí, že strany se mohou dohodnout, že o majetkových sporech mezi nimi k jejichž projednání a rozhodnutí by jinak byla dána pravomoc soudu, má rozhodovat jeden nebo více rozhodců anebo stálý rozhodčí soud (rozhodčí smlouva).
Rozhodčí řízení a jeho náležitosti
Rozhodčí smlouva
Rozhodčí smlouva se může týkat a) jednotlivého již vzniklého sporu (smlouva o rozhodci), nebo b) všech sporů, které by v budoucnu vznikly z určitého právního vztahu nebo z vymezeného okruhu právních vztahů (rozhodčí doložka).
Přední institucí rozhodčího řízení v České republice je Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky v Praze.
Rozhodčí doložka
Pokud strany mají v úmyslu sjednat v uzavírané smlouvě, že veškeré spory ze smlouvy budou rozhodnuty v rozhodčím řízení před Rozhodčím soudem při HKČR a AKČR, je vhodné, aby strany použily následující doporučené znění rozhodčí doložky: “Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho Řádu a Pravidel třemi rozhodci.”
Tuto rozhodčí doložku je možné modifikovat tak, že spor bude rozhodnut pouze jedním rozhodcem, jmenovaným předsedou rozhodčího soudu.
Proč volit rozhodčí řízení
Jedním z mnoha důvodů pro sjednání pravomoci Rozhodčího soudu při HKČR a AKČR je skutečnost, že rozhodčí řízení je nepochybně rychlejší než řízení před obecným soudem, proti rozhodčímu nálezu vydanému v rozhodčím řízení zásadně není přípustné odvolání a poplatek za rozhodčí řízení činí pouze 3 % hodnoty předmětu sporu.
Nespornou výhodou řízení před Rozhodčím soudem při HKČR a AKČR je dále možnost, aby žalobce při podání žaloby požadoval, aby spor byl s konečnou platností vyřešen rozhodčím soudem do 3 měsíců od zaplacení poplatku za rozhodčí řízení. Za konání tohoto tzv. urychleného rozhodčí řízení se poplatek za rozhodčí řízení zvyšuje o 50%. Pokud by řízení nebylo ve lhůtě 3 měsíců ukončeno, je Rozhodčí soud povinen tento zvýšený poplatek žalobci vrátit.